Suplementujecie czasem swoje zwierzaki? Ja – choć staram się nie nadużywać suplementów (zarówno jeśli chodzi o koty, jak i o nas – ludzi), to lubię mieć w domu różne preparaty (im bardziej naturalne, tym lepiej) w razie wu. Na co dzień stawiam na zdrową, zbilansowaną dietę, niemniej jednak są sytuacje, w których warto sięgnąć po dodatkową suplementację. Dziś więc biorę pod lupę suplementy dla kota ScanVet. Są to preparaty, które z ciekawością testujemy w ramach plebiscytu Sfinksy.
Żel FELISA
Do testów otrzymaliśmy trzy preparaty. Najbardziej zaciekawił mnie żel FELISA i to on poszedł na pierwszy ogień. Żel jest bogaty w L-lizynę, która pełni ważną rolę w organizmie kota. Działa wspomagająco w sytuacjach stresowych. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy koty:
- biorą udział w wystawach,
- są narażone na kontakt z innymi kotami w dużych skupiskach,
- przygotowujecie do przeprowadzki itp.
Ubiegły miesiąc był dla nas bardzo intensywny, odwiedzało nas sporo osób, byliśmy też w ciągłym biegu, przygotowywaliśmy się do ślubu i wesela. Jednocześnie uczyliśmy koty chodzenia w szelkach i powoli zaczęliśmy wyprowadzać je na spacery. Chcąc ułatwić mruczkom ten stresujący czas podawałam im FELISĘ. Myślę, że spełniła swoje zadanie znakomicie.
Koty w okresie stresu i/lub obniżonej odporności są bardziej podatne na choroby. Kiedy adoptowaliśmy nasze mruczki, to obydwa przeszły koci katar. Nie chcąc, by wirus wrócił, wolę dmuchać na zimne i podawać im wspomagająco suplementy diety takie jak żel FELISA, lub preparaty z Beta-glukanem.
Żel FELISA można podawać kotom bezpośrednio do pyszczka, lub wymieszać z jedzeniem. Producent zapewnia, że żel pozbawiony jest gorzkiego posmaku lizyny. Nasze koty potwierdzają – początkowo rzuciły się na żel, jakby to był największy na świecie przysmak. Później zaczęłam go mieszać z posiłkami, bo entuzjazm naszych kociastych do suplementacji trochę osłabł. A żel wymieszany z mięskiem wchodzi jak złoto!
Dozowanie żelu jest bardzo wygodne. Jedno naciśnięcie pompki to 2ml produktu. Przy suplementacji, dorosłe koty powinny dostawać 2 razy dziennie po 2ml żelu, kocięta o połowę mniej (2 razy dziennie po 1ml). Stosowanie żelu najlepiej rozpocząć na tydzień przed stresującym wydarzeniem i podawać go później jeszcze przez dwa tygodnie.
Olejek EFA Olie
Nasze kociaki – jak wspominałam wyżej – jedzą zdrowo. Ich sierść jest więc zdrowa i błyszcząca. Jednak sezonowo, Piotruś leni się jak szalony. Na zimę robi się puszysty, wiosną jest już mu za gorąco. Dlatego też z przyjemnością testujemy również olejek EFA Olie, który ma fantastyczny wpływ na sierść i okrywę włosową.
Olejek zawiera kwasy Omega 3 (olej z ryb zimnomorskich) i Omega 6 (olej z pestek winogron, olej z ogórecznika lekarskiego). Jest to produkt nierafinowany, naturalny. Szklana buteleczka sprawia, że olejek jest pozbawiony zanieczyszczeń technologicznych. Czasem takie zanieczyszczenia powstają przy produkcji kapsułek, więc szkło jest świetnym wyborem (także ze względu na ekologiczny punkt widzenia).
Jak działa olejek EFA Olie na skórę i sierść?
- wspomaga funkcje skóry w stanach chorobowych: m. in. przy chorobach dermatologicznych, czy w stanach zapalnych skóry,
- poprawia ogólny wygląd sierści (np. przed wystawami),
- redukuje ilość wypadającej sierści, co wpływa pozytywnie także na ograniczenie formowania się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.
Jak działa olejek EFA Olie na organizm kota?
- wspiera pracę mięśnia sercowego,
- ogranicza skutki stresu,
- jest naturalnym dodatkiem żywieniowym dla kotów starszych – opóźnia procesy starzenia,
- korzystnie wpływa na układ nerwowy.
I tutaj dawkowanie jest banalnie proste. Dorosłym kotom podajemy 10 kropli dziennie. Olejek w smaku chyba też jest niezły. Patrz: zdjęcia niżej…;)
Żel ArthroScan OMEGA KOT
Jest to ostatni preparat od ScanVet, który znalazł się w naszej kociej apteczce. ArthroScan działa wspomagająco przy problemach z układem ruchu. Można go profilaktycznie stosować u kotów seniorów, kotów z nadwagą lub kotów dużych ras, gdy wzrasta ryzyko mikrouszkodzeń. Na szczęście nie borykamy się z żadnym z tych problemow (no, może Piotruś mógłby troszkę schudnąć, ale tylko troszkę…), więc póki co, koty sprawdziły żel głównie pod kątem smaku. Szepnęły mi na uszko, że jest smaczniutki! Aktualnie żel zamierzam podawać kotu z mojego domu rodzinnego, który jest już w słusznym wieku i na pewno taka suplementacja mu nie zaszkodzi. Żel ArthroScan należy dawkować w zależności od wagi kota: do 5kg – 1 porcja dziennie (czyli jedno naciśnięcie pompki), powyżej 5kg – 2 porcje dziennie.
Suplementy dla kota ScanVet – podsumowanie
Testy bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły – zwłaszcza jeśli chodzi o chęć naszych mruczków do spożywania preparatów. Muszą smakować naprawdę fajnie! W kuwecie nie odnotowałam żadnych zmian, więc wszystkie preparaty się przyjęły. Myślę, że warto je mieć w kociej apteczce, by w razie czego móc profilaktycznie zadziałać. W końcu zdrowy kot, to szczęśliwy kot i… szczęśliwy opiekun. Suplementy dla kota ScanVet to produkty, do których raczej na pewno będziemy wracać. Zastanawiam się, czy fajniejszym odkryciem jest dla mnie żel FELISA, czy olejek EFA Olie, ale chyba muszę dać im miejsce ex aequo…;)