Blog Książki Recenzje

„Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – recenzja poradnika

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej książek o naszych pupilach domowych. I to polskiego autorstwa! Bardzo mnie ten fakt cieszy, bo mamy możliwość poznać od kuchni realia pracy rodzimych lekarzy weterynarii, czy dietetyków zwierzęcych. Książka, którą dziś biorę na tapetę to pozycja autorstwa lekarki weterynarii Magdaleny Firlej-Oliwy, znanej w sieci jako Weterynarz też człowiek. „Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – to pytanie powinien sobie zadać każdy odpowiedzialny, aktualny lub przyszły koci/psi opiekun.

Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota

„Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – słów kilka o książce

Zawsze, kiedy sięgam po nową pozycję książkową, jednym z ważniejszych aspektów, jest dla mnie jej język. Są książki, które chętnie bym przeczytała, ale jednocześnie czyta mi się je wyjątkowo ciężko. Przy tym poradniku nie miałam takich problemów. Książkę czyta się naprawdę lekko, jednym tchem. Jest napisana zrozumiałym językiem. Niektóre fragmenty napisane są w formie wywiadu – pytań i odpowiedzi. Taka forma sprawia, że dane zagadnienie jest zaprezentowane naprawdę czytelnie i do dowolnego fragmentu można wrócić w każdej chwili, bo łatwo go odnaleźć.

Na początku mamy okazję poznać autorkę – Magdę. Dzięki swojej historii, którą Magda przedstawiła na dzień dobry, czytając dalszą część książki, miałam wrażenie, jakbym rozmawiała z koleżanką. To było bardzo fajne rozegranie!

Książka ma miękką okładkę i niecałe 350 stron. A także niezliczoną ilość przydatnych informacji…;)

weterynarz też człowiek

Co nieco o treści

Poradnik jest sensownie podzielony na rozdziały i prowadzi nas chronologicznie – od momentu pojawienia się zwierzaka w naszym domu, po czas, w którym musimy się pożegnać. Ten ostatni rozdział czytało mi się bardzo trudno. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo ważne zagadnienie i o odejściu pupila też należy rozmawiać. To niesamowicie istotne, żeby wiedzieć jakie mamy opcje, gdy nadejdzie ten czas – wtedy raczej nie myśli się racjonalnie, więc dobrze sobie poukładać w głowie różne scenariusze. Mam jednak nadzieję, że jeszcze długo mi się te informacje nie przydadzą.

W międzyczasie czytamy między innymi o pseudohodowlach, co uważam za mega ważny temat, o którym wciąż się za mało mówi. Poruszona została także kwestia złotych rad z internetowych kocich/psich for, od których nieraz może rozboleć głowa (i serce).

Tematy, które znajdziemy w poradniku to także: kastracja, szczepienia, znieczulenia. A także słów kilka (a nawet trochę więcej) o różnych chorobach i schorzeniach psów i kotów.

Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota

Kiedy sięgnąć po poradnik?

Książkę na pewno dobrze jest przeczytać przed pojawieniem się zwierzaka w naszym życiu. Ale nawet jeśli jesteśmy już szczęśliwymi opiekunami psa lub kota, to warto sięgnąć po tę pozycję. Na pewno wyniesiecie z tej książki coś dla siebie i usystematyzujecie swoją dotychczasową wiedzę.

Jedyne czego mi brakuje w tego typu publikacjach, to brak rozdzielenia książki na dwie części – o psach i o kotach osobno. Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie byłoby to idealne rozwiązanie, bo niektóre treści musiałyby się powtarzać. Ale sama przeskakiwałam fragmenty o psach, bo (niestety) w tym momencie nie potrzebuję tych informacji.

Niemniej jednak jest to pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć i mieć ją u siebie w biblioteczce. Żeby w razie czego można było do konkretnych fragmentów wrócić…:)

książka o kotach
Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota
Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota

Książkę wydało nasze ulubione Wydawnictwo Otwarte.

Psssst, bądźcie z nami na bieżąco: INSTAGRAM/FACEBOOK 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx