Artykuły Blog

Czy warto mieć kota? Czyli dlaczego lubimy żyć obok kotów…

„Czy warto mieć kota?” – tytuł trochę przewrotny, bo nie uważam, żebyśmy mogli „mieć” kota. To koty zdecydowanie mają nas! A tak całkiem serio, myślę, że relacja człowiek-kot jest trochę bardziej złożona i nie chcę tutaj mówić „posiadaniu”. My po prostu żyjemy obok kotów, wzajemnie się wspierając. Co więc sprawia, że lubimy dzielić mieszkanie z kotami?

1. Koty poprawiają nam humor

Nie wiem czy amerykańscy naukowcy to udowodnili, czy nie…;) Wiem jednak, że zarówno w naszym domu, jak i w domu zaprzyjaźnionych kociarzy dokładnie tak jest. Obserwowanie kocich zabaw zawsze śmieszy tak samo. Regularne szaleństwa, gonitwy za muchą, czy umiejętne proszenie o jedzenie niejednokrotnie doprowadza nas do uśmiechu lub wybuchu śmiechu. Nie wspominając nawet o zwykłej codzienności, która przy kocie nabiera zdecydowanie więcej kolorów.

czy warto mieć kota
Gosia uwielbia zabawy pędzlem, które niejednokrotnie mieliście okazję oglądać na naszym Instagramie…;)

2. Koty uspokajają

To już na pewno jest potwierdzone badaniami. Nie tylko głaskanie i przytulanie kotów uspokaja, ale także samo przybywanie w towarzystwie tych fantastycznych stworzeń. Wszyscy kociarze wiedzą, że kiedy kot mruczy do ucha, to jest jak ulubiona muzyka…;) Zawsze cieszy i w istocie, uspokaja w gorszych chwilach.

Głaskanie, mizianie, przytulanie… Nie tylko ludzie tego potrzebują 🙂

3. Koty uczą porządku

Przy kotach szybko nauczycie się porządku. Wszędobylskie kłaczki sprawiają, że wszelakie powierzchnie trzeba sprzątać trochę częściej… Poza tym, my nauczyliśmy się także kilku innych, ważnych kwestii…

  • W kuchni jedzenie musi być zawsze schowane lub przykryte. Odkąd mamy koty, to sprzątamy zaraz po gotowaniu. To naprawdę świetna motywacja do utrzymania porządku!
  • Okna należy myć częściej – w końcu dobra widoczność to podstawa… dla naszych kotów.
  • Jeśli coś leży na jakimkolwiek blacie, trzeba się liczyć z tym, że może zostać zepchnięte. Łapką. Gosia uwielbia strącać rzeczy z biurka, czy stołu, patrząc nam w oczy. Bajka! Tak więc wszystkie ważne rzeczy należy przezornie schować, lub najlepiej od razu położyć na podłodze…;)

Czy to znaczy, że odkąd mamy koty, nasze życie zamieniło się w jedno wielkie sprzątanie? No nie… Dalej miewamy bałagan, ale pewne (bardzo dobre!) nawyki weszły nam w krew i zdecydowanie z takiej motywacji pozostaje nam się już teraz tylko cieszyć!

Porządków czas!

4. Koty uczą nas opiekuńczości

Opieka nad żywym stworzeniem sprawia, że uczymy się opiekuńczości i czujemy się potrzebni. Jeśli nie nakarmicie Waszego zwierzaka, to będzie głodny. Jak nie posprzątacie mu kuwety, to nikt tego za Was nie zrobi. Zwierzę – jakiekolwiek – to ogromna odpowiedzialność. I jeśli ktoś wie, że nie jest w stanie zadbać o podstawowe potrzeby stworzenia w ogromnym stopniu zależnego od człowieka, to nie powinien się nigdy na zwierzę decydować. ALE jednocześnie, kiedy zwierzak staje się członkiem rodziny i adopcja/zakup pupila jest decyzją przemyślaną, to zajmowanie się nim nie jest przykrym obowiązkiem. Jest po prostu częścią codziennych rytuałów. A wspólne zabawy z kotem? To frajda nie tylko dla kota…;)

To jest mój człowiek!

5. Dotrzymują nam towarzystwa – po prostu

Kiedy wracamy do domu, to ktoś na nas czeka. Budzimy się rano i od razu zaczyna się ruch i radość, bo zaraz będzie śniadanie…. Koty oglądają z nami seriale, czytają z nami książki, towarzyszą nam w codziennych pracach. Im sprawia to przyjemność, nam sprawia to radość i frajdę. Fajnie jest żyć z kotem! Bez zwierząt w domu byłoby jakoś tak… pusto.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olka
3 lat temu

Tak bardzo się zgadzam 🙂 Koty to cudowni przyjaciele 🙂

Dora
Dora
1 rok temu

Odkąd mam kota jestem spokojniejsza. To cudowny odstresowywacz! Mój akurat jest przytulasem, więc leżymy sobie na kanapie a roomba ogarnia mieszkanie 😀

4
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx