Artykuły Blog Żwirki

Jaki żwirek dla kota wybrać? Porównanie – plusy i minusy

Każdy koci opiekun w końcu staje przed dylematem: jaki żwirek dla kota wybrać? Producenci żwirków wychodzą nam naprzeciw i aktualnie mamy do wyboru co najmniej kilka rodzajów żwirków. Dziś pod lupę wezmę kilka z nich, które mieliśmy okazję użytkować.

Przy wyborze żwirku na pewno trzeba przede wszystkim sugerować się potrzebami naszych mruczków. Niestety, nie zawsze to, co pasuje nam (np. patrząc pod kątem ekologii, czy wygody), będzie pasowało naszym kotom. Myślę, że warto więc przetestować różne rodzaje żwirków, sprawdzić jak nasz kot na nie reaguje i wybrać najlepszą opcję.

Jaki żwirek dla kota wybrać? Ogólne informacje

 1. Do wyboru mamy różne rodzaje żwirków, jednak najbardziej popularne to: żwirek bentonitowy, żwirek kukurydziany, żwirek drewniany i żwirek silikatowy (zwany silikonowym). Na tych żwirkach się dzisiaj skupimy.
 2. Często do wyboru mamy także opcje zapachowe. Nie każdemu kotu one pasują, a behawioryści raczej stawiają na neutralny zapach. Ja jednak – nie ukrywam – lubię także żwirki w wersjach pachnących.
 3. Niektórzy producenci zapewniają, że żwirek można spuszczać w toalecie. Niestety, według polskiego prawa – zgodnie z ustawą z 7.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – aktualnie żadnego żwirku nie powinno się spuszczać w toalecie.

Żwirek bentonitowy

Jest to chyba aktualnie najpopularniejszy rodzaj żwirku na rynku. Żwirek bentonitowy (zwłaszcza ten drobnoziarnisty) jest także najchętniej polecany przez behawiorystów. Ponieważ drobnoziarnisty żwirek bentonitowy przypomina piasek, koty lubią się w nim załatwiać. Przy takim rodzaju żwirku, zazwyczaj nie mają też problemu z zakopaniem tak zwanej „dwójki”. Niestety, drobny żwirek nieco bardziej roznosi się po domu.

Dobrej jakości żwirek bentonitowy będzie ładnie się zbrylał, co ułatwia sprzątanie. Jest to też rodzaj żwirku, który w moim odczuciu najlepiej pochłania zapachy. Jedynie czego bardzo nie lubię – zwłaszcza przy żwirkach bentonitowych gorszej jakości – to przyklejanie się do łopatki/kuwety. Taka „papka” to najgorsze, co może być. Większość dobrych żwirków bentonitowych się nie pyli, jednak niestety, możemy czasem trafić na nieco bardziej pylący się egzemplarz. Dlatego też aktualnie najchętniej polecamy żwirek Tigerino Canada z zooplusa i żwirek Higio, o którym pisałam tutaj.

PODSUMOWANIE

Plusy żwirku bentonitowego:

 • Polecany przez behawiorystów.
 • Łagodny dla kocich łapek.
 • Dobrze pochłania zapachy.
 • Dość wydajny.
 • Zazwyczaj ładnie się zbryla.

Minusy żwirku bentonitowego:

 • Może roznosić się po domu.
 • Czasem przykleja się do kuwety/łopatki.

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany jest żwirkiem naturalnym. Na rynku znajdziemy żwirki kukurydziane o mniejszej i większej ziarnistości. Im większa ziarnistość, tym mniej żwirek się roznosi po domu (ogólnie żwirek kukurydziany ma przewagę nad bentonitowym pod tym względem). Niestety, wtedy też trudniej kotom zakopać kupki, przez co czasem trochę je czuć (oczywiście wszystko też zależy od kociej diety). Istnieje także ryzyko, że koty będą próbowały zjeść świeże, kukurydziane bryłki. Może to naszym mruczkom zaszkodzić, więc pierwsze testy żwirku kukurydzianego powinny przebiegać pod czujnym okiem kociego opiekuna. Żwirek kukurydziany też zazwyczaj ładnie się zbryla, choć może się też trochę kruszyć. Z pewnością jest to fajna opcja, kiedy zależy nam na żwirku naturalnym i w stu procentach biodegradowalnym. Żwirek kukurydziany jest zazwyczaj też dość wydajny i praktycznie w ogóle się nie pyli.

PODSUMOWANIE

Plusy żwirku kukurydzianego:

 • Prawie nie roznosi się po domu.
 • Jest naturalny i biodegradowalny.
 • Dość dobrze się zbryla.
 • Nieźle pochłania zapachy.
 • Jest wydajny.
 • Praktycznie się nie pyli.

Minusy żwirku kukurydzianego:

 • Ze względu na wielkość bryłek, czasem czuć niezakopane kupki.
 • Koty mogą próbować go zjeść.

Żwirek drewniany

Jest to kolejna naturalna i w stu procentach biodegradowalna opcja. Żwirek drewniany zazwyczaj ładnie pachnie lasem. Jednak podobnie jak żwirek kukurydziany może sprawiać trudności, jeśli chodzi o zakopywanie grubszej sprawy, ze względu na wielkość bryłek. Ogromnym plusem jest z pewnością fakt, że żwirek drewniany praktycznie w ogóle się nie pyli. Ponadto, żwirek drewniany także nie roznosi się po mieszkaniu (może minimalnie przy kuwecie) Główną różnicą pomiędzy żwirkiem kukurydzianym, a drewnianym jest to, że żwirek drewniany się nie zbryla. Osobiście wolę żwirki zbrylające, ale znam kota, który nie wejdzie do kuwety, w którym znajdują się zbrylone grudki. Także wszystko zależy od potrzeb naszych pupili.

PODSUMOWANIE

Plusy żwirku drewnianego:

 • Prawie nie roznosi się po domu.
 • Jest naturalny i biodegradowalny.
 • Nie pyli się.
 • Pachnie lasem.

Minusy żwirku drewnianego:

 • Ze względu na wielkość bryłek, czasem czuć niezakopane kupki.

Warto też pamiętać, że nie każdy żwirek drewniany się nie zbryla. Jednak dla jednych to będzie plus, a dla innych minus – zdecydujcie sami…;)

Żwirek silikatowy (silikonowy)

Żwirek silikonowy jest dla wielu opiekunów najwygodniejszą opcją. Codziennie sprzątamy tylko odchody stałe, co z pewnością jest bardzo wygodne. Raz dziennie mieszamy żwirek, żeby na dnie kuwety nie było mokro. A raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie – w zależności od ilości kotów – wymieniamy zawartość całej kuwety. Niestety, taka wygoda ma swoją cenę – nie jest to najhigieniczniejsza opcja i sprzyja rozwojowi bakterii. Żwirek silikonowy jest też raczej średnio wydajny. Niektórzy narzekają, że jest też głośny i ostry dla kocich (a czasem i ludzkich;)) łapek. Aczkolwiek dość dobrze pochłania zapachy. Pylenie jest dla mnie kwestią sporną. Większość żwirków silikonowych, które używaliśmy nie pyliły się w ogóle. Jednak z tego, co pamiętam to silikonowy żwirek Tigerino był pod tym względem dość kiepski. Żwirek silikonowy też trochę roznosi się po mieszkaniu.

PODSUMOWANIE

Plusy żwirku silikonowego:

 • Jest bardzo wygodny w sprzątaniu kuwety.
 • Dość dobrze pochłania zapachy.
 • Zazwyczaj się nie pyli.

Minusy żwirku silikonowego:

 • Trochę się roznosi po domu.
 • Jest średnio wydajny.
 • Może być głośny i ostry dla kocich łapek.

W takim razie…. jaki żwirek dla kota wybrać?

W naszych kuwetach najczęściej gości drobny żwirek bentonitowy. Koty bardzo go lubią, a my lubimy jak pochłania zapachy. Niemniej jednak, nie odwracamy się od innych rodzajów żwirków. Chciałabym częściej sięgać po ekologiczne opcje, ale aktualnie nasz Piotruś odmawia korzystania ze żwirku drewnianego i kukurydzianego. Zawsze musimy go wymieszać ze żwirkiem bentonitowym, lub porozdzielać żwirki do różnych kuwet. Żwirek silikonowy natomiast sprawdza się u nas zwłaszcza w trakcie wyjazdów. Wiem, że na rynku pojawiają się coraz to nowe rodzaje żwirków, więc możliwe, że za jakiś czas pojawi się druga część tego wpisu. Tymczasem zostawiam Was z pytaniem: jaki żwirek dla kota wybrać? I mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam podjąć decyzję…:)

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olka
3 lat temu

Do silikonu dodałabym jeszcze, że młode koty mogą chcieć się nim bawić i… zjadać :/ Moja Purka tak robiła 🙁

monika
monika
11 miesięcy temu

Błędne informacje na temat żwirku drewnianego. To co opisałaś tyczy się wyłącznie żwirku typu pellet. Od wielu lat jest dostępny żwirek drewniany zbrylajacy np Cats Best. Jest generalnie Ok, ale strasznie się nosi.

4
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx