Blog Dom Wyróżnione

Trawa dla kota krok po kroku

Temat wydaje się banalnie prosty, prawda? A jednak! Zanim zaczęłam się cieszyć piękną, zieloną, kocią trawką popełniłam kilka błędów. Dlatego też postanowiłam się z Wami podzielić moim sprawdzonym sposobem na wyhodowanie trawy w tydzień – może mój „przepis” komuś się przyda.

Na wstępie chciałabym też odradzić Wam zakup specjalnych traw dla kotów. Zarówno takich do posiania – część z nich ma niby szybko rosnąć na specjalnym żelowym podłożu, znajdującym się w opakowaniu, jednak koty szybko dają sobie radę z rozpracowaniem takiego wynalazku (trawa nie jest mocno zakorzeniona i łatwo się wyrywa), który swoją drogą szybko zaczyna niezbyt ładnie pachnieć. Jak i takich wyrośniętych, nazwanych po prostu trawą dla kota (często możemy je spotkać w marketach) – te trawy z kolei zazwyczaj są twarde i mają ostre krawędzie, które mogą zranić naszego mruczka. Może być też tak, że kot ich w ogóle nie ruszy. Tak czy siak, szkoda pieniędzy, a przede wszystkim w razie czego – zdrowia naszych kotów.

Proponuję natomiast wycieczkę do sklepu ogrodniczego i zakup zwykłego owsa. Do tego będziemy potrzebować ziemi (może być najtańsza, marketowa) i doniczki, w której chcemy zasiać naszą trawę. Nie polecam lekkich, małych doniczek, bo kot może później łatwo je przewrócić.

Ziemię wsypujemy do doniczki, następnie dość gęsto wsypujemy owies i lekko przysypujemy go ziemią. Ważne jest, żeby tej ziemi, którą wsypujemy na wierzch nie było za dużo – przyspieszy to późniejszy proces wyrastania naszej trawki.

Całość delikatnie podlewamy. Nie za dużo (żeby nie przelać) i nie za mało – tak w sam raz!;)

Następnie przykrywamy całą doniczkę folią/cienką reklamówką i zabezpieczamy całość gumką recepturką. Tak przygotowany pojemnik odstawiamy na 3-4 dni w ciepłe miejsce (nie musi być nasłonecznione), oczywiście z dala od kotów. U mnie jest to zazwyczaj łazienka.

Po kilku dniach sprawdzam jak się trawka ma. Kiedy zaczyna dochodzić do folii to znak, że trzeba ją odkryć. Ostatnio trochę się zagapiłam (zdjęcia poniżej) i owies był już dość ładnie wyrośnięty zanim zdjęłam reklamówkę. Mogłabym to zrobić dzień wcześniej.

Tak wyrośnięty owies odstawiam w miejsce z dostępem do światła dziennego i z dala od kotów. W miarę potrzeb (sprawdzając regularnie suchość ziemi) delikatnie podlewam trawę.

Po kilku dniach trawka jest gotowa, by dać ją kotom. Cały proces trwa około 7-8 dni. Zdjęcie poniżej zostało zrobione dwa dni po zdjęciu powyżej.

Moje koty trawę uwielbiają. Aktualnie są kotami niewychodzącymi, więc każda doniczka ze świeżym owsem cieszy tak samo!;)

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nowakotki
4 lat temu

O, warto wiedzieć! My właśnie kupujemy trawę w sklepach zoologicznych, ale w takim razie pora przerzucić się na zwykły owies! 😀 Baliśmy się też sadzić trawę w ziemi, żeby koty jej nie wykopywały… Ale jak widać, nie sprawia to aż takich problemów 😀

Stefan kociarz
Stefan kociarz
3 lat temu

Witam mam pytanie. Czy taka trawę można posadzić o każdej porze roku czy tylko o konkretnej? Czy trawa powinna rosnąć bardziej na dworze czy w domu? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie 😄

Ada
Ada
2 lat temu

Tobie też szybko żółknie? Ja już drugi raz sadzę i za każdym razem szybko robi się żółta a podlewam regularnie i nie wiem czy z tą trawą tak jest zawsze czy ja coś robię źle np. za dużo podlewam

Ada
Ada
2 lat temu
Odpowiedz  Paulina

Bardzo szybko, tydzień i już żółta 🙁

Ada
Ada
2 lat temu
Odpowiedz  Paulina

Super, będę czekać na odpowiedź. A jeszcze jak wysiewasz np kupioną trawkę w zoologicznym to zasypujesz ziemią czy normalnie w pojemniku tak jak jest przygotowana bez ziemi tylko w tych „dodatkach” co są w pojemniku razem z nasionami/ziarnami?

Ada
Ada
2 lat temu
Odpowiedz  Paulina

To całkiem całkiem, mój owies też zrobił postępy 😂

Karolina
Karolina
2 lat temu

Hej 😉 Może będzie to głupie pytanie, ale gdzie kupujesz nasiona? Czy może być to zwykły owies wielkanocny? ;p

Sobierej
2 lat temu

U siebie starałem się wysadzić w ogrodzie ale prawie nic nie wyszło. Było to z nasion, podejrzewam, że mogło wydziobać je ptactwo bo cały czas się tego nie pilnowało. Wzeszło niewiele, jeszcze raz trzeba będzie powtórzyć.

17
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx