Blog Książki Recenzje

Jak zrozumieć kota? Poradnik dla kociarzy

Koty wydają się łatwe „w obsłudze” i myślę, że w większości przypadków takie właśnie są. Jednak każdy właściciel mruczka prędzej czy później napotyka na swojej drodze mniejszy, lub większy problem. Dlaczego mój kot drapie kanapę? Dlaczego mnie gryzie w trakcie zabawy? Odpowiedzi na sporą część podobnych pytań znajdziecie w książce autorstwa Claire Arrowsmith i Francesci Riccomini „Jak zrozumieć kota?”.

Poradnik zawiera 164 najważniejsze pytania i odpowiedzi. Wszystkie pytania zaczynają się od „Co, jeśli mój kot…”, a cała książka podzielona jest na sześć części. Pierwsza część dotyczy ogólnego zrozumienia kota – zanim przejdziemy do pytań znajdziemy tu też podstawowe informacje m.in. o pochodzeniu kotów, etapach ich życia, czy socjalizacji. Druga część obejmuje zestaw pytań dotyczących zachowań w domu, trzecia skupia się na interakcjach społecznych, czwarta na problemach poza domem. Części piąta i szósta dotykają natomiast tematów chorób i kociej starości.

Książkę możemy przeczytać od deski do deski, lub na szybko wyszukując dane pytanie w spisie treści i odnajdując na nie odpowiedź. Nie wszystkie odpowiedzi są wyczerpujące, więc jeśli problem jest spory, to na pewno warto zapoznać się z nim lepiej i poszukać informacji na jego temat w innych źródłach. Niemniej jednak taka szybka odpowiedź może nam pomóc ukierunkować dalszy sposób działania.

„Jak zrozumieć kota” to pierwszy poradnik o kotach jaki miałam okazję przeczytać i myślę, że to idealna lektura na start. Krótkie pytania, szybkie odpowiedzi, całość napisana dość prostym językiem. Nie wiem czy doświadczony kociarz znajdzie tu coś dla siebie, ale wydaje mi się, że warto tę pozycję mieć u siebie w biblioteczce. Jest to też świetna opcja na prezent dla świeżo upieczonych kocich rodziców.

W książce znajdziemy sporo zdjęć i ilustracji nawiązujących do omawianych problemów, co niewątpliwie urozmaica czytanie książki. Zwłaszcza, jeśli nasz wzrok przykuje coś, co na co dzień widzimy w domu…;)

Czy polecam? Ogólnie jak najbardziej tak! Jeśli zastanawiacie się dlaczego Wasz kot nie bawi się kupionymi przez Was zabawkami, dlaczego nie chce korzystać z kuwety, dlaczego miauczy w nocy, czy dlaczego… (wpisz swoje pytanie) to lektura „Jak zrozumieć kota” powinna Wam pomóc znaleźć odpowiedzi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx